Blog
Czy człowiek może żyć z jedną nerką?
Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o możliwości przeszczepu nerki. W przypadku osób, u których obie nerki chorują i nie pracują poprawnie, przeszczepienie zdrowej nerki często bywa jedynym sposobem na uratowanie ich życia. Czy jeszcze żyjąca osoba może stać się dawcą tego narządu? Jak będzie wyglądało jej życie z jedną nerką?
Rola nerek w organizmie człowieka
O nerkach często można usłyszeć, że są filtrem dla organizmu. To trafne określenie. Dzięki temu podwójnemu narządowi w kształcie ziaren fasoli jesteśmy w stanie wydalać zbędne produkty przemiany materii i inne obce dla ustroju, szkodliwe substancje. Co jeszcze warto wiedzieć roli nerek w ludzkim ciele?
Jakie nawyki szczególnie szkodą nerkom?
Nerki to organy, którym większość osób nie poświęca większej uwagi… dopóki nie zaczną szwankować. Pełnią one jednak niezwykle ważną rolę: produkują mocz, z którym z organizmu usuwane są toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że praca nerek w dużej mierze odpowiada też za ciśnienie krwi i gospodarkę hormonalną. Dowiedz się, jakich nawyków unikać, aby nie szkodzić tym ważnym organom!
Kiedy warto udać się do nefrologa?
Osoby, które podejrzewają u siebie problemy z drogami moczowymi, często zastanawiają się, czy powinny wybrać się do urologa, czy do nefrologa. Urolog jest dobrym wyborem w przypadku bólu przy oddawaniu moczu, nietrzymaniu moczu, czy pieczeniu cewki moczowej. Co powinno zatem skłonić pacjenta do wizyty u nefrologa?
Najczęstsze choroby nerek
Choroby nerek najczęściej objawiają się bólem w cewce moczowej i w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu, bólem poniżej żeber, odczuwanym przy poruszaniu się oraz opuchlizną wokół oczu, na rękach i nogach. Jeśli twój mocz ma ciemny kolor, jest mętny i wydziela charakterystyczny zapach amoniaku również oznaczać to będzie problem z nerkami.
Zasady profilaktyki chorób nerek
Nerki to narządy układu moczowego, znajdujące się z tyłu jamy brzusznej i składające się z miliona nefronów, czyli jednostek filtrujących. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii z krwi, wydalanych z moczem oraz wytwarzanie moczu, erytropoetynów, pobudzających szpik kostny do wytwarzania erytrocytów i aktywnej witaminy D, odpowiedzialnej za prawidłową gospodarkę wapniem, fosforem i za prawidłowy stan kości oraz substancji, regulujących ciśnienie krwi. Choroby nerek, takie jak zakażenie układu moczowego, kamica układu moczowego czy przewlekła choroba nerek to poważne choroby, zagrażające życiu i zdrowiu. Sprawdź, jakie są ich objawy, kto jest na nie narażony i jak im zapobiegać.
Czym zajmuje się lekarz nefrolog?
Zauważyłeś, że twój mocz ma ciemny kolor, jest mętny i wydziela charakterystyczny zapach amoniaku? A może odczuwasz ból w cewce moczowej oraz w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu? Czujesz ból poniżej żeber, zwłaszcza przy poruszaniu się, a wokół oczu, na rękach i nogach pojawiła się opuchlizna? Koniecznie zgłoś się do nefrologa! Sprawdź, czym się zajmuje oraz jakie schorzenia leczy.